open navigation menu
Moja Batajnica
Novosti
Firme
Oglasi
novo
Popusti
Poslovi
Poručivanje hrane
Još
Moj
profil
Glavna
Informacije
Ulice u Batajnici
Ulice u Batajnici
Ulice u Batajnici i njihova značenja i objašnjenja
Filtriraj po nazivu:
Aerodromska
Ulica Aerodromska u Batajnici nazvana je po svojoj blizini vojnom aerodromu, koji je ključan za lokalnu zajednicu.
Aleksandra Gavrića
Aleksandar Gavrić, poznat po ulogama u popularnim jugoslovenskim filmovima, uključujući Kapetana Lešija, bio je srpski glumac koji je tragično poginuo u automobilskoj nesreći 1972. godine.
Aleksandra Makedonskog
Ulica Aleksandra Makedonskog nazvana je po čuvenom antičkom vojskovođi i kralju Makedonije, Aleksandru Velikom, poznatom po svojim osvajačkim pohodima i stvaranju jednog od najvećih carstava u istoriji.
Banovačka
Ulica Banovačka u Batajnici dobila je naziv po Banovcima, susednom mestu koje se nalazi u Sremskom okrugu.
Batajnički vinogradi
Ulica Batajnički vinogradi u Batajnici dobila je naziv po vinogradima koji su se nekada nalazili na tom području, simbolizujući bogatu tradiciju vinogradarstva u ovom kraju.
Batinske bitke
Ulica Batinske bitke u nosi ime u sećanje na ključnu bitku iz Drugog svetskog rata koja se odigrala u novembru 1944. godine.
Bosiljke Boci
Bosiljka Boci je bila istaknuta jugoslovenska i srpska glumica, poznata po svojoj dugoj i uspešnoj karijeri u pozorištu, filmu i na radiju.
Branislava Barišića
Branislav Barišić, poznat i kao Doktor, bio je student medicine i revolucionar iz perioda Drugog svetskog rata.
Braće Barišić
Nebojša Barišić bio je partizanski borac koji je poginuo tokom Beogradske operacije 1944. godine, a u Batajnici je ulica nazvana po njemu i njegovom bratu.
Braće Gavrilović
Braća Gavrilovići bili su partizanski borci u Drugom svetskom ratu, poznati po hrabrosti i poginuli su u borbi za slobodu.
Braće Mihajlović-Tripić
Braća Mihajlović-Tripić, bili su hrabri borci iz Batajnice u Drugom svetskom ratu, postali su simboli lokalnog otpora, a u znak sećanja na njih ova ulica nosi njihovo ime.
Braće Neštinac
Ulica braće Neštinac u Batajnici nazvana je u čast Đoke, Slavka i Branka Neštinca, zemljoradnika i saradnika Narodnooslobodilačkog pokreta, koji su tokom Drugog svetskog rata dali svoje živote za slobodu.
Braće Radišić
Ulica braće Radišić u Batajnici nazvana je u čast braće Radišić, boraca Narodnooslobodilačkog pokreta koji su tokom Drugog svetskog rata poginuli u borbi za slobodu.
Braće Savić
Ulica “Braće Savić” u Batajnici nazvana je u čast braće Aleksandra i Bogoljuba Savića, partizana koji su tokom Drugog svetskog rata poginuli u borbi za slobodu.
Braće Smiljanić
Ulica “Braće Smiljanić” u Batajnici nazvana je u čast Ilije i Milorada Smiljanića, partizana i članova SKOJ-a koji su tokom Drugog svetskog rata poginuli zajedno u borbi protiv ustaša.
Braće Vojnović
Ulica braće Vojnović u Batajnici nazvana je u čast braće Vojnović, boraca Narodnooslobodilačkog pokreta koji su tokom Drugog svetskog rata dali svoje živote za slobodu.
Carice Jelene
Carica Jelena, poznata i kao Sveta Jelena, bila je majka cara Konstantina Velikog i značajna figura u ranom hrišćanstvu. Rođena je oko 248. godine u Drepanumu (danas Izmit, Turska). Postala je hrišćanka i imala ključnu ulogu u širenju hrišćanstva. Najpoznatija je po pronalasku Časnog krsta tokom hodočašća u Jerusalim oko 326. godine. Finansirala je izgradnju crkava, uključujući Crkvu Svetog groba, i pomagala siromašnima. Pravoslavna crkva slavi je kao Sveta ravnoapostolna carica Jelena 3. juna. Ostala je simbol pobožnosti i majčinske ljubavi.
Cige Milenkovića
Branislav „Ciga“ Milenković (1931–2005) bio je srpski glumac i član Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Igrao je u filmovima „Skupljači perja“ i „Sumnjivo lice“. Autor je knjige „Beograd, ljudi i događaji“.
Davora Dujmovića
Davor Dujmović bio je talentovani glumac iz Sarajeva, poznat po nezaboravnim ulogama u filmovima Emira Kusturice, posebno kao Perhan u Domu za vešanje, čime je ostavio trajan pečat u jugoslovenskoj kinematografiji i postao voljen među publikom širom regiona.
Desanke Dugalić
Desanka Desa Dugalić bila je izuzetna srpska glumica i pedagog, poznata po ulogama u Narodnom pozorištu, dramskim delima i priručniku o vizuelnoj glumi, ostavivši dubok trag u srpskoj kulturi i pozorišnoj umetnosti.
Despota Ivaniša
Ivaniš je bio srpski despot iz doba cara Dušana, poznat po posedima u Toplici i visokom statusu u carstvu, a njegovo srodstvo s carem ostaje nejasno, dok su neki istoričari povezivali njegovu porodicu sa knezom Lazarom.
Dimitrija Lazarova Raše
Dimitrije Lazarov Raša bio je narodni heroj i mladi partizanski komandant iz Čerevića, poznat po hrabrosti u završnim borbama za oslobođenje Jugoslavije, gde je uništio 12 tenkova na mostobranu Virovitica–Slatina.
Divne Djoković
Divna Đoković bila je istaknuta glumica Narodnog pozorišta u Beogradu, poznata po nezaboravnoj ulozi Koštane i pedagoškom radu. Pored glume, bavila se dikcijom, napisala priručnik za recitovanje i ostavila značajan trag u srpskoj kulturi.
Drage Mihajlovića
Dragomir Draga (Žika) Mihajlović, bio je radnik fabrike „Ikarus“ i partizan, poginuo je u borbama kod Manđelosa, a ulica u Batajnici nosi njegovo ime u znak sećanja.
Dragutina Đorđevića
Dragutin Đorđević (1866–1933) bio je srpski arhitekta i profesor, poznat po projektima poput zgrade Srpske akademije nauka i umetnosti i Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković," koji su oblikovali arhitektonski identitet Beograda.
Dušana Vujisića
Dušan Vujišić bio je srpski glumac iz Prizrena, poznat po ulogama u jugoslovenskim filmovima i serijama, kao i po tome što je stariji brat glumca Pavla Vuisića.
Gizele Vuković
Gizela Vuković, istaknuta glumica iz Subotice, proslavila se ulogama u pozorištu i filmu, donoseći bogatstvo talenta publici. Tokom karijere, stekla je zapažene uspehe, uključujući nagradu Zlatna arena. Njena posvećenost umetnosti i doprinos kulturi ostali su upamćeni, a njena strast prema glumi inspirisala je mnoge.
Ivana Delnegra Engleza
Ivan Delnegro, poznat kao "Englez" zbog engleske bluze koju je nosio, bio je mesar iz Batajnice i borac Narodnooslobodilačkog pokreta koji je poginuo 1943. godine nakon zarobljavanja na Iriškom vencu.
Ivana Senkovića
Ivo Senković, šesnaestogodišnji mladić, neiskusan ali hrabar, odlučio je da zameni svog oca na megdanu protiv age od Ribnika, pokazavši smelost, zanos i veštinu dostojnu iskusnog ratnika, ali i mladalačku nepromišljenost koja ga je umalo koštala života.
Jasenovačkih mučenika
Ulica Jasenovačkih mučenika nazvana je u čast žrtava koje su stradale u koncentracionom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata.
Jelene Balšić
Jelena Lazarević, udata Balšić, srednjovekovna plemkinja i kći kneza Lazara, bila je značajna pokroviteljka Srpske pravoslavne crkve i poznata po svojoj diplomatskoj ulozi i književnom doprinosu.
Jelene Genčić
Ulica Jelene Genčić nazvana je u čast poznate srpske teniske trenerice Jelene Genčić, koja je svojim radom značajno doprinela razvoju tenisa u Srbiji.
Jovana Brankovića
Jovan Stefanović Branković, srpski despot i vojskovođa, borio se protiv Turaka za oslobođenje srpskih teritorija dok je upravljao prostranim posedima u Kraljevini Ugarskoj.
Katice Opačić
Katica Opačić (1921—1944), bila je domaćica iz Batajnice. Saradnica NOP od decembra 1942, a potom otišla u partizane.
Kesara Hrelje
Hrelja Ohmućević, srpski velikaš i vojskovođa, služio je kralju Milutinu i Stefanu Dušanu, postao protosevast i kasnije kesar, upravljao Strumicom i Melnikom, predao se Vizantiji, ali se vratio pod Dušanovu vlast, zamonašio se i umro u Rilskom manastiru 1342. godine.
Kesara Novaka
Novak Mrasorović, srpski kesar i vazal kralja Vukašina Mrnjavčevića, poznat je po darovanju sela Koprivljane manastiru Svetog Pantelejmona i nosio je visoku titulu kesara, potvrđujući njegovu vezu sa carom Urošem.
Kesara Preljuba
Preljub, srpski plemić i vojskovođa u doba cara Dušana, upravljao je Tesalijom kao kesar, predvodio srpske odrede u bici kod Stefanijane 1344. godine, odbranio Srbicu 1350. godine, i poginuo krajem 1355. ili početkom 1356. godine u sukobu sa lokalnim Albancima.
Kesara Vojihne
Kesar Vojihna, srpski vlastelin i vojskovođa u doba cara Dušana, upravljao je Dramom i bio poznat po svojim vojnim podvizima i srodstvu sa carem, a poslednji put se pominje 1358. godine.
Kneza Paskača
Paskač je bio srpski plemić sa titulom kneza, osnivač manastira Svetog Nikole u Psači.
Kralja Mihaila Zetskog
Kralj Mihailo Vojislavljević (vladao od 1046. do 1081. godine) bio je vladar Duklje (Zete) i prvi srpski kralj koji je 1077. godine dobio kraljevsku titulu od pape Grgura VII, učvrstivši nezavisnost svoje države, proširivši teritoriju i postavivši temelje za politički i kulturni razvoj srpskih srednjovekovnih država.
Kralja Radoslava
Kralj Stefan Radoslav Nemanjić (oko 1192–posle 1235), najstariji sin Stefana Prvovenčanog, vladao je Srbijom od 1227. do 1234. godine, oslanjajući se na vizantijski uticaj preko saveza sa Epirskom despotovinom, ali je zbačen s prestola zbog nezadovoljstva plemstva i ostatak života proveo kao monah Jovan u manastiru Studenici.
Kralja Stefana Tomaša
Kralj Stefan Tomaš Kotromanić (oko 1411–1461), vladar Bosne od 1443. do 1461. godine, ostao je upamćen po naporima da očuva nezavisnost kraljevstva pred osmanskom pretnjom, učvrsti vlast prelaskom u katoličanstvo i stabilizuje odnose brakom s Katarinom Kosačom.
Kralja Uroša Prvog
Kralj Stefan Uroš I Nemanjić (oko 1223–1277), poznat kao Uroš Veliki, vladao je Srbijom od 1243. do 1276. godine, doprinoseći ekonomskom procvatu kroz razvoj rudarstva, jačanju veza sa zapadom brakom s Jelenom Anžujskom i postavljanju temelja za dalji napredak srpske srednjovekovne države.
Kralja Vladislava
Kralj Stefan Vladislav I (1198–1264) iz dinastije Nemanjića, koji je vladao Srbijom od 1234. do 1243. godine, ostao je upamćen po učvršćivanju veza s Bugarskom i podizanju manastira Mileševa, u kojem su počivale mošti Svetog Save.
Ksenije Martinov
Ksenija Martinov (1948–2015) bila je srpska glumica poznata po ulogama u filmovima poput "Siroma' sam al' sam besan" i "Samrtno proleće," kao i po angažmanu u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Ljube Moljca
Miodrag Andrić, poznatiji kao Ljuba Moljac, bio je srpski pozorišni, filmski i televizijski glumac, prepoznatljiv po specifičnom stilu komedije.
Ljubomira Didića
Ljubomir Didić je bio srpski pozorišni, televizijski i filmski glumac koji je igrao u Narodnom kazalištu u Rijeci i Narodnom pozorištu u Beogradu.
Majke Jugovića
Majka Jugovića, legendarna figura srpske epske poezije, simbolizuje majčinsku hrabrost i bol zbog gubitka muža Jug-Bogdana i devet sinova u Kosovskom boju, postavši trajni simbol majčinske ljubavi i patnje.
Majora Zorana Radosavljevića
Zoran Radosavljević (Priština, 26. februar 1965 — Donja Trnova, 26. mart 1999) bio je major i pilot Ratnog vazduhoplovstva Vojske Jugoslavije, poginuo je u odbrani zemlje, u toku NATO agresije na SRJ.
Maksima Brankovića
Maksim Branković (1461–1516), poslednji muški naslednik dinastije Branković, istakao se kao despot Srbije, mitropolit Beograda i osnivač manastira Krušedol, a njegov duhovni i istorijski značaj ovenčan je kanonizacijom u svetitelja Srpske pravoslavne crkve.
Marka Peričina - Kamenjara
Marko Peričin Kamenjar (1912–1982), narodni heroj Jugoslavije i general-pukovnik JNA, bio je istaknuti učesnik Narodnooslobodilačke borbe i komandant Prve vojvođanske brigade, poznat po doprinosu u borbi protiv okupatora tokom Drugog svetskog rata.
Matrozova
Milan Stepanović Matroz (1922–1962), učesnik Narodnooslobodilačke borbe i društveno-politički radnik, rođen u Ogaru kod Pećinaca, ostao je upamćen i po fabrici papira "Matroz" u Sremskoj Mitrovici, nazvanoj u njegovu čast.
Mihajla Viktorovića
Mihajlo "Mika" Viktorović (1929–1998) bio je srpski glumac, poznat po ulogama u Narodnom pozorištu, radio emisiji "Jovanovići" i seriji "Bolji život". Diplomirao je na Akademiji za pozorišnu umetnost, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.
Mile Dimitrijević
Mila Dimitrijević (Kragujevac, 9. januar 1877 — Zagreb, 12. januar 1972) bila je istaknuta srpska glumica koja je, nakon angažmana u putujućim družinama, od 1894. godine postala stalna članica Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, gde je tokom sedam decenija karijere negovala realistički stil glume, ostvarujući zapažene uloge u delima domaćih i stranih autora, uključujući ruski repertoar i dela Branislava Nušića, te je ostala upamćena kao jedna od najznačajnijih ličnosti jugoslovenskog glumišta.
Milice Rakić
Milica Rakić (1996–1999) bila je trogodišnja devojčica iz Batajnice koja je tragično stradala 17. aprila 1999. godine tokom NATO bombardovanja. Njena smrt postala je simbol stradanja nevine dece, a u njenu čast podignuti su spomenici u Beogradu i Batajnici.
Minje Vojvodića
Minja Vojvodić (1942–2014) bio je srpski glumac i kaskader poznat po ulogama u nemačkim filmovima o Vinetuu, zasnovanim na delima Karla Maja. Zbog impozantne fizičke građe i znanja nemačkog jezika, stekao je popularnost u Istočnoj Nemačkoj, a tokom karijere sarađivao je s poznatim srpskim kaskaderima.
Miroslava Radivojevića
Miroslav Duda Radivojević (1919–1990) bio je srpski glumac poznat po ulogama u filmovima i televizijskim serijama tokom 1960-ih i 1970-ih godina. Igrao je u ostvarenjima kao što su "Zvižduk u osam" (1962), "Ljudi i papagaji" (1966), "Pozorište u kući" (1973–1974) i "Povratak otpisanih" (1978).
Miše Dimitrijevića
Miša Dimitrijević (1841–1890) bio je srpski novinar, političar i saradnik Svetozara Miletića, poznat po radu u listovima "Branik" i "Zastava". Ubio ga je Jaša Tomić nakon novinarskih polemika, a njegovo ubistvo inspirisalo je dramu "Tucindanska tragedija". Sahranjen je na Almaškom groblju u Novom Sadu.
Mladih Gorana
Mladi Gorani bili su omladinska organizacija u Jugoslaviji posvećena pošumljavanju i očuvanju prirode. Njihove akcije, poput sadnje drveća i uređenja parkova, značajno su doprinele razvoju ekološke svesti u regionu.
Natalije Dubajić
Natalija Dubajić (1925—1943) bila je domaćica iz Batajnice koja se 1942. pridružila Narodnooslobodilačkom pokretu, a 1943. postala partizanska bolničarka u Prvoj vojvođanskoj brigadi. Iste godine zarobile su je četničke snage, koje su je brutalno mučile.
Nataše Bošković
Nataša Bošković (Beograd, 2. februar 1901 — Njujork, 30. jun 1973) bila je srpska primabalerina, školovana u Beogradu i Parizu, koja je svojim izuzetnim talentom i tehnikom postala prva domaća balerina uporediva sa slavnim ruskim umetnicama.
Nikole Demonje
Nikola Demonja (1910–1945) bio je srpski inženjer i antifašistički borac iz Vrbice, opština Knin. Kao stručnjak za mostogradnju, tokom Drugog svetskog rata pridružio se Narodnooslobodilačkom pokretu, gde je njegovo znanje bilo ključno za izgradnju i popravku mostova, omogućavajući mobilnost partizanskih jedinica. Poginuo je 1945. godine, neposredno pred kraj rata. U znak sećanja, ulice i institucije u bivšoj Jugoslaviji nosile su njegovo ime, simbolizujući njegovu posvećenost i patriotizam.
Nikole Milića
Nikola Milić (1924–2000) bio je srpski glumac, član beogradskih pozorišta, poznat po ulogama u filmovima poput "Kad budem mrtav i beo" i seriji "Srećni ljudi". Karijeru je započeo u amaterskom pozorištu, a ostao aktivan do smrti. Bio je poliglota, prevodilac i koautor "Enciklopedije svetske drame". U njegovu čast, dodeljuje se nagrada za najbolju epizodnu ulogu na festivalu "Dani komedije" u Jagodini.
Olge Ivanovic
Olga Ivanović (1921–2001) bila je jedna od najomiljenijih srpskih glumica, poznata po upečatljivoj ulozi Snežane Nikolajević u kultnoj seriji "Pozorište u kući". Svojim talentom i harizmom obeležila je pozorišne daske Beogradskog dramskog pozorišta i Ateljea 212, gde je briljirala u savremenim domaćim dramama. Njena prisutnost na sceni i ekranu ostavila je neizbrisiv trag, a publika je pamti kao ikonu jednog doba. Preminula je u Beogradu, ostavljajući iza sebe bogato umetničko nasleđe.
Pavla Bogatinčevića
Pavle Bogatinčević (1905–1994) bio je srpski glumac poznat po ulogama u pozorištu, filmu i televiziji. Karijeru je započeo u Narodnom pozorištu u Beogradu i nastupao u brojnim pozorištima širom Jugoslavije. Pamti se po ulogama u "Gospodi Glembajevima" i Nušićevoj "Gospođi ministarki". Na filmu je debitovao 1923. i ostvario zapažene uloge u "Maršu na Drinu" i serijama "Grlom u jagode" i "Povratak otpisanih". Preminuo je u Beogradu, ostavivši trajni doprinos srpskoj umetnosti.
Pukovnika Milenka Pavlovića
Pukovnik Milenko Pavlović (Gornje Crniljevo, 5. oktobar 1959 — Valjevo, 4. maj 1999) bio je pilot Vojske Jugoslavije i komandant 204. lovačko-avijacijskog puka. Poginuo je u borbi sa NATO eskadrilom iznad Valjeva 4. maja 1999. tokom NATO bombardovanja SRJ.
Radmile Guteše
Radmila Guteša (1925–2012) bila je srpska glumica, poznata po ulogama u filmovima i serijama poput "Kamiondžije," "Otpisani" i "Kakav deda takav unuk." Diplomirala je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu i ostavila trajan trag u jugoslovenskoj kinematografiji.
Save Grkinića
Sava Grkinić je bio zemljoradnik iz Batajnice, saradnik NOP i partizan.
Sevastokratora Branka
Sevastokrator Branko Mladenović bio je srpski vlastelin iz 14. veka i osnivač dinastije Brankovića. Vladao je oblastima u Makedoniji tokom vladavine cara Dušana Silnog. Poznat po lojalnosti Nemanjićima, bio je otac Vuka Brankovića, koji je postao značajan srpski vlastelin i borac protiv Osmanlija. Dinastija Brankovića nastavila je njegovu političku i kulturnu ostavštinu.
Sevastokratora Dejana
Dejan sevastokrator bio je srpski vlastelin iz 14. veka, tast cara Dušana Silnog i upravljao je oblastima u severoistočnoj Makedoniji. Oženjen Teodorom, Dušanovom sestrom, Dejan je imao visok politički položaj. Bio je ktitor manastira, uključujući Lesnovo, a posle njegove smrti njegove oblasti nasledili su sinovi Jovan i Konstantin Dragaš, poznati kao braća Dragaši. Dejanova porodica ostavila je značajan trag u srpskoj istoriji i kulturi.
Sevastokratora Vlatka
Vlatko Paskačić, srpski plemić i sevastokrator iz 14. veka, vladao je područjem između Vranja i Krive Palanke uz podršku Mrnjavčevića. Porodična zadužbina mu je manastir Svetog Nikole u Psači. Njegova baština obuhvatala je župu Slavište (današnja Makedonija), a proširio je vlast na Vranje i kovao sopstveni novac pre 1365. godine. Car Uroš mu je dodelio titulu sevastokratora, a njegovom sinu Uglješi titulu kesara. Smatra se da je Vlatko umro između 1365. i 1371. godine, nakon čega je nasledio njegov sin, koga su posle Maričke bitke potisnuli sinovi despota Dejana.
Slobodana Macure
Slobodan Macura - Bondo (Zadar, 26. 4. 1918. — Kalinovik, 21. 3. 1943.) bio je sudionik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije.Rođen u Zadru, u svešteničkoj porodici, studirao je šumarstvo u Beogradu, gde je postao politički aktivan i član Komunističke partije Jugoslavije. Tokom Drugog svetskog rata bio je aktivan u organizaciji ustanka u Dalmaciji i Lici, a kasnije je postao politički komesar i zapovednik partizanskih jedinica. Vodio je uspešne akcije protiv italijanskih snaga i četnika, uključujući bitke kod Kijeva, Livna i Neretve. Poginuo je u borbi kod Kalinovika 1943. godine. Posthumno je proglašen narodnim herojem 1951. godine.
Sofije Djordjević
Sofija Đorđević (1880–1908) bila je talentovana srpska glumica iz poznate pozorišne porodice, koja je svojim nastupima u Narodnom pozorištu u Beogradu i Novom Sadu stekla veliku popularnost i priznanje. Iako je preminula u 28. godini, ostavila je neizbrisiv trag u srpskom teatru kao jedna od najcenjenijih glumica svog vremena.
Srboljuba Milana
Srboljub Milin (Šabac, 3. avgust 1941 — Beograd, 2. decembar 2015) bio je srpski filmski i televizijski glumac. Poznat je po ulogama u serijama kao što su "Otpisani" (Kosinus) i "Srećni ljudi" (inspektor/matičar). Takođe je bio aktivan u sinhronizaciji crtanih filmova, dajući glas likovima poput Vinija Pua i Starog mudrog patuljka u "Benovom i Holinom malom kraljevstvu".
Stevana Dubajića
Stevan (Aleksa) Dubajić (1906–1943) bio je zemljoradnik i saradnik Narodnooslobodilačkog pokreta (NOP) od 1941. godine, kao i kandidat za člana KPJ. Aktivno je učestvovao u partizanskim akcijama u Batajnici, ali je nakon otkrivanja morao da napusti selo; poginuo je 6. januara 1943. u Deču, u sukobu sa domaćim Nemcima. Jedna ulica u Batajnici nosi njegovo ime.
Stevana Gradinovačkog
Stevan Gradinovački (1793–1830) bio je srpski pravnik, pisac i prevodilac, značajan za kulturni i pravni razvoj Srbije tokom nacionalnog preporoda. Svojim delima, prevodima i zalaganjem za reforme doprineo je prosvećivanju naroda i modernizaciji srpskog društva.
Stevana Simića
Stevan Simić (1882–1962) bio je srpski geograf, prosvetni radnik i narodni poslanik iz Kratova. Aktivno je doprinosio srpskom nacionalnom pokretu u Makedoniji, osnovao je prvi etnološko-istorijski muzej u Kratovu i radio kao nastavnik i direktor gimnazija u raznim gradovima.
Steve Stankovića
Stevan Stanković (1940) bio je doktor geografskih nauka i emeritus Univerziteta u Beogradu. Tokom svoje karijere predavao je na brojnim univerzitetima, objavio više od 500 naučnih radova, preko 30 knjiga i udžbenika, te bio mentor za stotine diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. Aktivno je učestvovao u naučnim projektima i manifestacijama, a dobitnik je brojnih priznanja za doprinos geografiji i turizmu.
Stojana Arandjelovića
Stojan "Stole" Aranđelović (1930–1993) bio je srpski i jugoslovenski glumac poznat po ulogama u preko 120 filmova, uključujući "Dvostruki obruč" i "Banović Strahinja." Diplomirao je glumu 1953. godine, a za doprinos kinematografiji dobio je nagradu "Slavica" 1984. godine.
Stojana Boškovića
Stojan Bošković (1833–1908) bio je srpski prosvetni radnik, političar i istoričar. Rođen u Svilajncu, bio je profesor, direktor polugimnazije u Šapcu, i više puta ministar prosvete. Poznat je po delima "Istorija sveta za narod i školu" i "Slike iz vremena reformacije". Njegov rad ostavio je značajan trag u srpskoj prosveti i politici.
Svetislava Vulovića
Svetislav Vulović (1847–1898) bio je istaknuti srpski književni kritičar, profesor i rektor Velike škole u Beogradu. Kao osnivač Srpske književne zadruge i član Srpske kraljevske akademije, ostavio je neizbrisiv trag u srpskoj kulturi i obrazovanju. Rođen u Ivanjici, svoj život i delo posvetio je unapređenju književnosti i nauke.
Svetog Rafaila Šišatovackog
Sveti svestenomucenik Rafailo Šišatovački (1875–1941), rođen kao Đorđe Momčilović, bio je srpski monah, iguman i ikonoslikar. Kao iguman manastira Šišatovac, stradao je od ustaša tokom Drugog svetskog rata, pretrpevši teška mučenja pre smrti 3. septembra 1941. godine. Kanonizovan je 1999. godine, a njegov spomen obeležava se 3. septembra.
Svetog Serafima Sarovskog
Sveti Serafim Sarovski (1754–1833) bio je veliki ruski svetitelj, monah i iscelitelj. Nakon monaškog postriga u Sarovskoj pustinji, proveo je 25 godina u samoći posvećen molitvi. Poznat je po učenju o miru i ljubavi, čudotvornim isceljenjima i prorokovanjima. Kanonizovan je 1903. godine, a njegov spomen se obeležava 15. januara. Mošti mu počivaju u manastiru Divejevo, mestu hodočašća pravoslavnih vernika.
Tamare Miletć
Tamara Miletić (1932–2014) bila je srpska filmska, televizijska i pozorišna glumica. Diplomirala je na Pozorišnoj akademiji u Beogradu 1953. godine i proslavila se ulogama u filmovima poput "Devojka i hrast" i "Kozara". Dobitnica je Zlatne arene u Puli i nagrade "Slavica". Karijeru je završila u Beogradskom dramskom pozorištu.
Vasilija Rankovića-Baće
Ulica u Batajnici nosi ime Vasilija Rankovića Baće, člana SKOJ-a i borca Narodnooslobodilačkog pokreta koji je poginuo 1943. u borbi protiv ustaša kod Neradina.
Velimira Životića
Velimir Bata Životić (1924-2011) bio je srpski pozorišni i filmski glumac sa karijerom koja je trajala od 1947. do 1986. godine.
Veljka Marinkovića
Veljko Marinković bio je srpski glumac poznat po ulogama u filmovima i popularnim jugoslovenskim serijama poput „Otpisani“ i „Vruć vetar,“ ostavivši trajan pečat u domaćoj kinematografiji.
Vere Miščević
Vera Miščević (1925-1944) bila je učesnica Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije, koja je poginula tokom Beogradske operacije dok je spasavala ranjenike.
Vladimira Radoičića
Vladimir Radoičić, momak od 19 godina, poginuo je 30. septembra 1998. godine u napadu albanskih terorista na karaulu Košare, braneći Jugoslaviju.
Vladislava Kaćanskog
Vladislav Kaćanski, srpski pozorišni i filmski glumac, bio je stalni član ansambla Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu od 1977. do svoje smrti 2006. godine.
Vojislava Avakumovića
Vojislav G. Avakumović bio je istaknuti srpski matematičar i profesor koji je doprineo razvoju spektralne teorije i primenjene matematike, radeći u Jugoslaviji i Nemačkoj, gde je predavao na Univerzitetu u Marburgu i bio direktor Instituta za primenjenu matematiku u Jülichu.
Vojislava Mićovića
Vojislav Mićović bio je srpski glumac najpoznatiji po ulozi "starca sa groblja" u filmu Maratonci trče počasni krug, a tokom karijere ostvario je zapažene uloge u filmovima kao što su Kad budem mrtav i beo i Salaš u Malom Ritu.
Vojvode Jakše
Vojvoda Jakša Brežičić bio je vojskovođa srpskog despota Đurđa Brankovića, koji je učestvovao u opsadi Carigrada 1453. godine kao turski vazal i osnivač znamenite srpske vlastelinske porodice Jakšić.
Vojvode Nikole Stanjevića
Nikola Stanjević bio je velikaš iz doba vladavine srpskog cara Dušana i veliki vojvoda tokom vladavine Dušanovog sina Uroša.
Vojvode Novaka
Novak Grebostrek, veliki srpski vojvoda u 14. veku, predvodio je vojsku kralja Milutina u uspešnoj borbi protiv Turaka, što je rezultiralo dobijanjem grada Kučeva od Vizantijskog cara.
Vojvode Vojislava Vojinovića
Vojislav Vojinović bio je vojvoda i oblasni gospodar u Srpskom carstvu, poznat po borbama protiv Dubrovnika i širenju svog feudalnog poseda između Drine i Jadranskog mora.
Vojvode Vratka
Vratko Nemanjić, poznat kao Jug Bogdan, bio je srpski vojvoda iz XIV veka, istaknuta ličnost u narodnoj epici i otac kneginje Milice.
Zorana Gostovića
Zoran Gostović (1971–1992) bio je vojnik Jugoslovenske narodne armije (JNA). Prema dostupnim podacima, poginuo je 1992. godine.
Đurđa Balšića
Đurađ I Balšić je bio srpski velikaš koji je, zajedno sa svojom porodicom, proširio vlast Balšića na značajne delove Balkana i vodio brojne političke i vojne borbe za očuvanje i jačanje svoje države.
Đurđa Boškovića Bate
Đorđe Bošković — Bata bio je učesnik Narodnooslobodilačke borbe i istaknuti društveno-politički radnik u NR Srbiji i AP Vojvodini.
Žarka Bokuna
Žarko Bokun (1908–1943), bio je železnički službenik i hrabri učesnik Narodnooslobodilačkog pokreta, tragično je streljan kao talac na Goveđem brodu 1943. godine, a danas njegovo ime nosi jedna ulica u Batajnici kao znak sećanja na njegovu žrtvu.
Žarka Obreškog
Žarko Obreški (1891–1943), hrabri radnik i predani član Narodnooslobodilačkog pokreta, čija je kuća bila centar oslobodilačkih aktivnosti u Batajnici, tragično je stradao u Aušvicu nakon hapšenja 1943. godine.
Železnička kolonija
Železnička kolonija, naselje izgrađeno neposredno posle Drugog svetskog rata, prvobitno je bilo dom porodica železničkih radnika i, poput naselja Ekonomija 1 i Vojna kolonija, odlikovalo se uređenošću i urbanim standardima tog vremena.
Žike Markovića
Živojin Žika Marković (1911–1945), major Jugoslovenske vojske i komandant Drugog kosovskog korpusa, poznat je po hrabroj borbi protiv nemačkih okupacionih snaga tokom Drugog svetskog rata, posebno u čuvenoj zasedi na planini Rogozni.
Živke Matić
Živka Matić (1923–1998), srpska glumica, poznata po ruralnim komedijama srpskog sela i TV serijama, ostavila je upečatljiv trag kao simbol autentične srpske seljanke, dok joj je u čast ustanovljen festival u Požarevcu.
Župana Pribila
Župan Pribil, srpski plemić iz 14. veka, bio je ktitor manastira Dobrun kod Višegrada, koji je sagradio sa sinovima kao porodičnu zadužbinu i značajan spomenik srpske srednjovekovne kulture.