Svetislav Golubović Cvejko bio je hrabri i neumorni vođa Narodnooslobodilačke borbe u Batajnici i okolini, koji je svojom odlučnošću, plemenitošću i smelošću motivisao mnoge da se pridruže otporu protiv okupatora, učestvujući u brojnim akcijama i organizujući partizanske jedinice.
Nakon oslobođenja život u Batajnici je polako počeo da teče u novim promenjenim društveno-političkim okolnostima.
Da li ste znali da je Batajnica imala jako popularan bioskop u kojem su mogli da se pogledaju aktuelni filmovi svog doba?
Tokom Drugog svetskog rata, Batajnica je bila poprište diverzantskih akcija Narodnooslobodilačkog pokreta (NOP), što je izazvalo represivne mere nemačkih i ustaških snaga prema lokalnom stanovništvu. Uprkos okupaciji, stanovnici su pružali podršku NOP-u, a Batajnica je konačno oslobođena 23. oktobra 1944. godine od strane jedinica Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ).
Između dva svetska rata, Batajnica je doživela društveni i privredni razvoj kroz poljoprivredu, trgovinu, kulturne aktivnosti i izgradnju infrastrukture, dok su Sokolsko društvo i lokalne organizacije negovale sećanje na stradale u Prvom svetskom ratu.
Prikazujemo vam slike kako je Batajnica izgledala 1994. godine fotografisane iz vazduha.
Batajnica, iako ravničarsko naselje, ima značajne razlike u nadmorskoj visini koje utiču na svakodnevni život stanovnika.
Sudbina Batajnice tokom Prvog svetskog rata, uključujući njeno kratkotrajno oslobođenje, austrougarske represije, internacije stanovništva i obnovu društvenog i crkvenog života.
Razvoj Batajnice pod habsburškom vlašću od početka 18. veka do izbijanja Prvog svetskog rata i njen strateški značaj kao graničnog naselja u Vojnoj granici.
Pod turskom vlašću, Batajnica je prošla kroz periode ustanka, osmanskih osvajanja, migracija i ekonomskog oporavka, dok su stanovnici pretežno živeli od poljoprivrede i stočarstva, sve do konačnog oslobađanja tokom Velikog bečkog rata.
Vojni aerodrom pukovnik-pilot Milenko Pavlović je najveći vojni aerodrom u Srbiji. Aerodrom pripada Vazduhoplovstvu i Protivvazdušnoj odbrani (PVO) Vojske Srbije i jedini je aerodrom u Srbiji sa dve asfaltne piste.
Prostor Batajnice je kroz vekove bio dom raznim narodima i civilizacijama, od Gepida i Ostrogota, preko Avara, do Mađara. Svaki od ovih naroda ostavio je trag u vidu arheoloških nalaza, koji danas čine neprocenjivo bogatstvo za razumevanje prošlosti ovog kraja.
Batajnica je već više od 9 milenijuma dom organizovanim ljudskim naseljima.
Crveni Barjak, poznat i kao Novo naselje, predstavlja jedno od najznačajnijih i najvećih naselja u Batajnici, sa preko 12.000 stanovnika.
Naselje Busije: Priča o jednom od najmlađih naselja u blizini Batajnice
Naselje Ekonomija I: Priča o jednom od najstarijih naselja u Batajnici
Spisak krsnih slava i batajničkih porodica koje su ih slavile prema popisu iz 1907. godine.
Fiskalni popis Sremskog sandžaka iz 1566/7 godine, sa posebnim fokusom na Batajnicu, gde su se meštani, uglavnom Srbi, bavili poljoprivredom i stočarstvom, te plaćali različite poreze na imanja, proizvode, i društvene obaveze.
Položaju Srpske pravoslavne crkve i vernika u NDH tokom Drugog svetskog rata.
Pregled bogate istorije i demografskog razvoja Batajnice, od malog sremačkog sela do moderne zajednice sa skoro 50.000 stanovnika. Ključni migracioni talasi i uticaj blizine Beograda na njen rast i urbanizaciju.