Krajem XIX i početkom XX veka stanovnici Batajnice započeli su interesantnu manifestaciju koja se zvala „Žitna molitva" i koja je bila posvećena zaštitniku svih građana Batajnice. Po predanju starijih Batajničana, sedam godina za redom Batajnicu je „tukao led“, odnosno gradonosni oblaci su svake godine uništavali prinose, kuće, polja, vinograde, bašte i pašnjake. Kako bi odagnali svoje nevolje, na obali Dunava naspram Batajnice na prostoru kuda je nekada išao stari rimski put, Batajničani su podigli krst kod kog su se molili Bogu da prestanu njihove nevolje. Manifestacija je počinjala litijom ispred hrama Sv. Arhistratiga Mihaila i Gavrila i završavala se molitvom kod krsta. Po predanju „svevišnji je uslišio molbu meštana i te nevolje nikad više nisu bile u obimu kakave su bile pre molitve".
Ova manifestacija je održavana sve do Drugog svetskog rata. Nakon završetka rata, nove komunističke vlasti u skladu sa svojom verskom politikom zabranile su litiju i molitvu. Poštujući tradiciju mesta i predaka, meštani Batajnice okupljeni oko inicijativnog odbora za obeležavanje „Zavetnog dana mesta Batajnice" dopisom broj R1160/15 od 27. marta 2015. godine obratili su se Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda sa zahtevom za utvrđivanje Zavetnog krsta u Batajnici za spomenik kulture. Nakon ovoga usledio je pozitivan odgovor Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda - Ustanova kulture od nacionalnog značaja R1160/15. od 23. aprila 2015. godine upućen Predragu Štuliću predsedniku inicijativnog odbora za obeležavanje „Zavetnog dana" mesta Batajnica u vezi sa predmetom: „Zahtev za utvrđivanje Zavetnog krsta u Batajnici za spomenik kulture".
Prethodno uređujući prostor oko krsta, nakon odluke stručne službe Zavoda, a na osnovu uvida na terenu i u dostupnu dokumentaciju svojom odlukom pod istim brojem od 23. arpila 2015. godine uvrstila je Zavetni krst u evidenciju javnih spomenika na teritoriji grada Beograda. Inicijativni odbor za obeležavanje „Zavetnog dana mesta Batajnice", prerastao je u Udruženje građana pod nazivom „Zavetni krst - žitna molitva" i kao takvo registrovan rešenjem BU 566/2018. od 7. juna 2018. godine u Agenciji za privredne registre Republike Srbije, a istog dana izvršena je i registracija od strane Poreske uprave Ministarstva finansija udruženja kao poreskog obveznika.
Na ovaj način domaćini Batajnice obnovili su tradiciju koju su negovali njihovi preci na koju su oni "neizmerno ponosni jer su im ostavili i zaveštali tradiciju koja čoveka čini dostojnim ljudskog roda". Ovaj događaj je u isto vreme i spona između građana Batajnice i sveštenstva koje se odazvalo i prisustvovalo održavanju svete litije i molebana u šetnji od Hrama Sv. Arhistratiga Mihajla i Gavrila do Dunava.