Vojni aerodrom pukovnik-pilot Milenko Pavlović je najveći vojni aerodrom u Srbiji, smešten između Batajnice i Nove Pazove, na oko 25 km severozapadno od centra Beograda. Aerodrom pripada Vazduhoplovstvu i Protivvazdušnoj odbrani (PVO) Vojske Srbije i jedini je aerodrom u Srbiji sa dve asfaltne piste.
Nakon Drugog svetskog rata, postojala je potreba tadašnjeg Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva (JRV) za izgradnjom novog aerodroma, čija bi primarna uloga bila odbrana Beograda od potencijalnih vazdušnih napada. Gradnja je započela 1947. godine, a završena 1951, kada je aerodrom zvanično otvoren.
Izgradnja Aerodroma Batajnica oslanjala se na iskustva iz perioda Kraljevine Jugoslavije, kada je 17. juna 1927. godine otvoren vojno-civilni aerodrom „Beograd“. Ovaj aerodrom, smešten u blizini Zemuna, tokom 1930-ih godina služio je potrebama prvog jugoslovenskog civilnog avioprevoznika AEROPUT, kao i jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva. Aerodrom „Beograd“ bio je dom 6. lovačkog puka, koji se istakao tokom aprilskog rata 1941. godine.
Tokom svoje istorije, Aerodrom Batajnica bio je baza mnogim jedinicama, uključujući:
204. lovački avijacijski puk
138. transportna avijacijska brigada
252. lovačko-bombarderska eskadrila
Vazduhoplovno-opitni centar (VOC)
Remontni zavod „Moma Stanojlović“
Vazduhoplovno-medicinski institut (VMC)
Aerodrom je svedočio modernizaciji jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva, a 1953. godine na Batajnicu su sleteli prvi mlazni avioni tipa F-84 Thunderjet, koje je Jugoslavija nabavila od Sjedinjenih Američkih Država. Tokom 1960-ih godina, deo sovjetskih aviona MiG-21 takođe je bio smešten na ovom aerodromu.
Pred raspad Jugoslavije, 1987. godine, Jugoslavija je nabavila 16 aviona MiG-29, uključujući 14 jednoseda i 2 dvoseda.
Tokom NATO bombardovanja 1999. godine, aerodrom Batajnica bio je meta čestih napada. Ukupno je napadnut 25 puta i pretrpeo je ozbiljna oštećenja.
Danas je na aerodromu Batajnica smeštena 204. avijacijska baza, koja je formirana spajanjem svih vazduhoplovnih jedinica baziranih na Batajnici. Takođe, ovde se nalaze:
Centar za obuku pripadnika Vazduhoplovstva i PVO
Sektor za letna ispitivanja (bivši VOC) Tehničko-opitnog centra (TOC)
Aerodrom Batajnica ostaje ključni vojni objekat u Srbiji, sa bogatom istorijom i važnom ulogom u zaštiti vazdušnog prostora.