Na Spomeniku palim borcima u NOB-u, podignutom u znak sećanja na 188 poginulih boraca i 300 građana zemunskog naselja, vence su položili delegacija gradske opštine Zemun, boračke organizacije, mesna zajednica i brojna udruženja i građani.
Udruženje boraca NOR-a Batajnice organizovalo je 23. oktobra obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja Batajnice u Drugom svetskom ratu.
Na Spomeniku palim borcima u NOB-u, podignutom u znak sećanja na 188 poginulih boraca i 300 građana ovog naselja, vence su položile delegacija gradske opštine Zemun, boračke organizacije, Mesna zajednica Batajnica i brojna udruženja i građani.
– Veoma je važno da se sećamo i ovog dana i oslobodilaca, odajemo im poštu i održavamo spomenike i spomen-ploče koje su podignute njima u čast –rekao je Žika Krstić, zamenik predsednika gradske opštine Zemun.
Batajnica, kao i Srem, bili su poznati po organizovanom pokretu otpora fašizmu, koji je bio masovan i posle rata dao više narodnih heroja i odlikovanih boraca sa ratnim zaslugama.
Više desetina spomen-ploča, ali i spomenik podignut u samom centru Batajnice 1954. godine, delo Ljubinke Savić Grasi koje u bronzi prikazuje borca u jurišu na postamentu sa uklesanim imenima 100 poginulih boraca i 88 Batajničana, žrtava fašizma, svedoče o snažnom i jakom slobodarstvu ovoga mesta. Pretpostavlja se da bronzani pobednik prikazuje Svetislava Golubovića Mitraljetu, po kome i danas nosi ime jedna od tri osnovne škole u Batajnici.
Batajnica je oslobođena od fašističkog okupatora 23. oktobra 1944. godine.
Na batajničkoj svečanosti učenici osnovnih škola „Svetislav Golubović Mitraljeta” i „Boško Palkovljević Pinki” i mlađi folklorni ansambl ANIP „Ju lira” izveli su prigodan program.
pre 33 dana
pre 44 dana
pre 51 dana
pre 57 dana
pre 57 dana